Muzikál Na skle maľované rozosmieva divákov už 26 rokov

Posledné Dočolomanského turné

V piatok vystúpil súbor činohry Slovenského národného divadla (SND) s inscenáciou Na skle maľované, ktorá v réžii Karola Zachara a choreografii Štefana Nosáľa už dlhý čas prekonáva v bratislavskom SND všetky rekordy v návštevnosti. Náš súbor toto predstavenie hrá už 26 rokov, prišli sme temer v pôvodnom obsadení s jednou drobnou zmenou: úlohu Jánošíka dnes večer bude hrať … Mišo Dočolomanský, boli slová zástupcu činohry, ktoré už v úvode vystúpenia priniesli zaskočených divákov beznádejne vypredaného košického amfiteátra do varu.

Som na svojom poslednom turné po Slovensku s týmto muzikálom, povedal na bankete po predstavení Michal Dočolomanský, ale nech sa slovenský divák neľaká. Jánošíka budem hrať ešte do marca 2002. Po šesťdesiatke však už musím skončiť, vyzeral by som smiešne. Potom by sa hra už nemohla volať Na skle maľované, ale Ako by vyzeral Jánošík, keby ho neboli obesili za rebro. Umelec počas predstavenia tancuje valaškový tanec a nešetrí ani skokmi z kulís a saltami. Samozrejme, po predstavení som unavený, keďže cestujeme a hráme už siedmy deň. Ozývajú sa kĺby, ale aspoň si moje svalstvo navykne a trochu sa spevní, pripomenul s úsmevom Michal Dočolomanský.

Božidara Turzonovová si účinkovanie v muzikáli pochvaľuje. My sme s Miškom veľmi dobrí priatelia, pracujeme spolu už od 64. roku. Slovenské publikum nám bolo celú tú dobu verné. Je všade fantastické, prijíma našu kultúru spontánne s neskrývanou radosťou. Osemtisíc nadšených Košičanov dostalo za odmenu štyri prídavky. Na pódiu amfiteátra sa zaskveli aj ďalší poprední členovia činohry SND Elo Romančík, Soňa Valentová, Dušan Tarageľ, Zuzana Cigánková, Ján Króner či Maroš Kramár a členovia tanečného súboru Devín a Gymnik.

Poetická hra s beatovou hudbou Na skle maľované, ktorá má na svojom konte už bezmála šesťsto repríz, je dielom dvojice poľských autorov komponistky Katarzyny Gärtnerovej a básnika i dramatika Ernesta Brylla. Načiera do snov a túžob poddaného ľudu, ktorý si z terchovského rodáka Jura Jánošíka, obeseného za ľavé rebro na hák v roku 1713 v Liptovskom Svätom Mikuláši, vybájil takmer nadpozemskú bytosť. Všetko sa to deje spôsobom divácky najobľúbenejším – prostredníctvom humoru.

Činohra SND a agentúra Lagúna odovzdali po predstavení starostke mestskej časti Košice-Sever Andreji Takáčovej symbolický finančný dar, ktorý bude venovaný Poliklinike Sever.

Košický denník, 2000

Vylepšite túto stránku

Chcete doplniť alebo upraviť túto stránku? Vyplňte textové pole nižšie. Ďakujeme ♥