Diamanty slovenského biznisu 2022

Diamanty slovenského biznisu 2022

Vyšiel rebríček najlepších malých a stredných firiem Slovenska Diamanty slovenského biznisu 2022. Vydanie rebríčka potvrdilo pestrosť podnikateľského prostredia na Slovensku: s výnimkou predaja nábytku zastupovala každá z ocenených malých a stredných firiem iný sektor

Bratislava, 23.10.2022 – Ocenenie Diamanty slovenského biznisu je jediným rebríčkom na Slovensku, ktorý od roku 2009mapujenajrýchlejšie zdravo rastúce slovenské malé a stredné spoločnosti bez zahraničného kapitáluna základe objektívnych ekonomických ukazovateľov.Na 14. odovzdávaní cien, ktoré sa uskutočnilo v hoteli Kursalon v Trenčianskych Tepliciach, získalo ocenenie dvanásť firiem v štyroch regiónoch: západné Slovensko, stredné Slovensko, východné Slovensko a Bratislava. Výsledky aktuálneho ročníkaukázali skutočnú pestrosť podnikateľského prostredia na Slovensku, keď s výnimkou predaja nábytku každá z ďalších ocenených firiem zastupovala iný biznis sektor. Organizátormi ocenenia sú magazín Forbes a private equity investor Enterprise Investors.

V Bratislave dlhodobo kraľujú IT firmy

V Bratislave 1. pozíciu v rebríčku najrýchlejšie a najzdravšie rastúcich malých a stredných firiem získala firmy TrustPay, ktorá poskytuje riešenia pre bezpečné platby elektronickým obchodom v celej Európe. Druhú pozíciu v bratislavskom regióne obsadil veľkoobchod s kovmi a kovovými rudami Kovian a tretiu pozíciu obhájila spoločnosť XIMEA, ktorá vyvíja a vyrába kamerové a optické systémy.

Na západnom slovensku sa presadili výrobné firmy

Na tohtoročnú 1. pozíciu sa z minuloročnej bronzovej priečky posunul výrobca čistiarní odpadových vôd a podzemných plastových nádrží Aquatec VFLz Dubnice nad Váhom.Druhá pozícia v rebríčku top malých a stredných firiem patrí spoločnosti MOB Interier, ktorá prevádzkuje najväčší e-shop s nábytkom a bytovými doplnkami na Slovensku. Trojkou rebríčka sa stala nitrianska spoločnosť PHARMAGAL-BIO, významný slovenský výrobca veterinárnych imunologických prípravkov, ktorému v roku 2021 patrila v rebríčku líderská pozícia.

V stredoslovenskom regióne jednotkou výrobca strešných krytín

V stredoslovenskom regióne sa najvyššie v rebríčku umiestnila spoločnosť Maslen z Badína, najväčší výrobca plechových strešných krytín a trapézových plechov na Slovensku. Na druhom mieste sa výsledkami prepracovala spoločnosť Victor Auto z Rimavskej Soboty, ktorá sa zaoberá importom a predajom obytných karavanov a prívesov, ako aj montážou doplnkov.Tretia pozícia patrí stavebnej firme Destav, ktorá sa zameriava na realizáciu železobetónových konštrukcií, pozemných a inžinierskych stavieb na Slovensku aj v zahraničí.

Lídrom rebríčka na východe malobchod s nábytkom

Rodinná firma Mirek z Košíc sa od roku 1992 špecializuje na výrobu a predaj nábytku prevažne z masívu. Zakladateľ Igor Mirek postupne do rodinného biznis zaangažoval aj synov Jakuba a Matúša a dosiahol za posledný rok 49 % rast tržieb. Druhá pozícia patrí firme Swida Innovative, ktorása špecializuje na expresné transporty a manažuje overenú sieť partnerov s viac ako 4000 autami. Tretiu pozíciu po minuloročnom víťazstve získala spoločnosť Slovakia Trend Export – Import zo Sobraniec, ktorá patrí medzi najväčších distribútorov a predajcov záhradnej technikyv strednej Európe.

Špeciálnu cenu Inovatívna firma roka získala spoločnosť XIMEA so sídlom v Marianke.

Diamanty slovenského biznisu dlhodobo oceňujú zdravo rastúce menšie firmy

Rebríček rýchlo rastúcich malých a stredných podnikov zostavuje spoločnosť Enterprise Investors spolu s partnermi podujatia. Do rebríčka sú zaradené spoločnosti bez účasti zahraničného kapitálu, so ziskovým hospodárením za minimálne dva predchádzajúce roky a s ročnými tržbami v rozmedzí 2 – 50 miliónov eur. V rebríčku sa odráža súbor kritérií ako rast tržieb a ziskovosť, ale aj etické štandardy riadenia a sociálne aspekty podnikania.

“Malé a stredné firmy sú chrbtovou kosťou slovenskej ekonomiky. Skvelou správou je, že mnohé firmy sa umiestňujú v rebríčku opakovane, čiže dokážu kontinuálne rásť. Tie, ktoré sme ocenili tento rok, majú šancu zásadne vyrásť a dosiahnuť veľké medzinárodné úspechy,”povedal na slávnostnom odovzdávaní cien Martin Chocholáček, viceprezident spoločnosti Enterprise Investors.

Juraj Porubský, šéfredaktor magazínu Forbes, k oceneniu dodal: „Som rád, že máme opäť možnosť odovzdať ocenenia najlepším malým a stredným firmám. Práve v ťažkých časoch, ktorými firmy prechádzali v poslednom čase, je dôležité hľadať dobrý dôvod na oslavu.Chcem zdôrazniť, že ocenené firmy sú malé giganty. Malé, pretože sa na nich pozeráme v prítomnosti. A giganty, pretože vidíme ich význam v budúcnosti.“

„Banky sú neviditeľné alebo nepopulárne. Sme radi, že sme boli za posledné dva roky neviditeľní, to znamená, že sme to robili dobre a prispeli sme svojou trochou k riešeniu situácie. Sme tu preto, aby sme ocenili vás, podnikateľov,“ povedal Andrej Viceník, člen predstavenstva a vrchný riaditeľ Divízie firemného bankovníctva VÚB banky.

Súčasťou vyhlasovania výsledkov je každý rok popoludňajšia konferencia, na ktorej sa diskutuje napríklad aj o tom, kto podrží slovenské firmy, ako plánovať v neistých časoch či ako sa firmy prispôsobili fungovaniu online.

Rebríček najrýchlejšie rastúcich malých a stredných firiem Diamanty slovenského biznisu 2022

Bratislava Západ Stred Východ
1. TrustPay 1. Aquatec VFL 1. MASLEN 1. Mirek
2. KOVIAN 2.MOB Interier 2. VICTORAUTO 2. SWIDA Innovative
3. XIMEA 3. PHARMAGAL – BIO 3. DESTAV 3. SLOVAKIA TREND EXPORT – IMPORT

O Enterprise Investors

Enterprise Investors je jednou z najväčších private equity spoločností v strednej a východnej Európe. Od svojho vzniku v roku 1990 vytvorila spoločnosť deväť fondov s celkovou hodnotou presahujúcou 2,5 mld. eur. Tieto fondy doteraz investovali 2,1 mld. eur do 150 spoločností z rôznych odvetví a ukončili 135 investícií v objeme 4,2 mld. Eur, ktoré vrátili svojim investorom. Na Slovensku pôsobí nepretržite od roku 2001.

O Forbes

Magazín Forbes vychádza od roku 1917, patrí k najcitovanejším svetovým periodikám a je považovaný za najlepší biznisový magazín na svete. Na Slovensku magazín vychádza už od novembra 2010 a prináša témy z oblasti ekonomiky, financií a podnikania s globálnym pohľadom.Predstavuje podnikanie a biznis ako dôležitú súčasť života, prináša inšpiratívne príbehy slovenských aj zahraničných podnikateľov. Pravidelne zostavuje rebríčky úspešných ľudí a spoločností doma a vo svete. Forbes s partnermi realizuje analýzy a prieskumy zamerané na podnikateľské prostredie, monitoruje nové spoločnosti, startupy a mladé talenty, sleduje malé a stredné spoločnosti a prináša profily tých najzaujímavejších a najúspešnejších slovenských podnikateľov.

Vylepšite túto stránku

Chcete doplniť alebo upraviť túto stránku? Vyplňte textové pole nižšie. Ďakujeme ♥