Spirituálna ekonomika: Dvaja mladí košičania inšpirujú planétu

„Vymysleli sme si hory zbytočných potrieb. Nakupujeme nové, odhadzujeme staré. Je to plytvanie našim životom. Keď si niečo kúpim alebo keď si niečo kúpite vy, neplatíte za to peniazmi. Platíte hodinami svojho života, v priebehu ktorých ste na to zarábali peniaze. Rozdiel je v tom, že život je vec, ktorú si za peniaze nekúpite. Život sa len skracuje. Je škoda takto plytvať svojim životom a slobodou“.
Autorom tejto myšlienky je José „Pepe“ Mujica, bývalý uruguajský prezident, prezývaný aj ako najchudobnejší prezident sveta. José Mujica žije na farme neďaleko Montevidea a jazdí na hrdzavom folksvágene z roku 1987.

Spirituálna ekonomika

Idea spirituálnej ekonomiky je v praxi zatiaľ len ideou mikroekonomickou. Spirituálna ekonomika sa sústreďuje na nachádzanie spôsobov, ako možno premeniť v súčasnosti prevládajúcu konzumnú ekonomiku na novú, zdravú a udržateľnú ekonomiku. Ako teda? Postupnou zmenou podnikateľského prostredia a spotrebiteľského správania v prospech tých produktov a služieb, ktoré revitalizujú ekonomiku. Spirituálna ekonomika nie je nejakým matematickým modelom, ktorý by sa dal okamžite aplikovať na riešenie veľkých makroekonomických problémov (problémov, ktoré sa týkajú hospodárstva celej krajiny).

Vyššie ľudské potreby

Podstatu vízie spirituálnej ekonomiky opisuje Dr. Goswami nasledovne: „Ako ukázal už psychológ Abraham Maslow, okrem tých základných máme aj celý rad ďalších potrieb. Jedným z najväčších nedostatkov kapitalistickej ekonomiky Adama Smitha je, že ignoruje vyššie ľudské potreby. Kým kapitalizmus je ekonomický model založený len na fyzickom zdraví, ktoré získavame uspokojovaním našich (fyzických) ego-potrieb, spirituálna ekonomika je model založený na celostnom pohľade na zdravie, ktorý vychádza z uspokojovania oboch fyzických ego-potrieb i vyšších potrieb (patriacich do sféry vitálneho – energetického tela, mysle, duše a ducha).“ 
Príkladom produktov a služieb osobného rozvoja sú lekcie jogy, tréningy meditácie a mindfullness, koučingu, retreaty osobného rozvoja v cudzine alebo napríklad aj pobyty v tme. Viac sa o spirituálnej ekonomike môžete dočítať v článku Podporujme rozvoj spirituální ekonomiky u nás – pomůžeme tím sami sobě.

Premena materialistickej ekonomiky

Dnes je medzi nami mnoho podnikavcov (malí a strední podnikatelia, živnostníci, startupisti), ktorí si uvedomujú, že ďalší pokrok spoločnosti (ich vlastný pokrok nevynímajúc) už nie je možný bez toho, aby sa pokúsili inšpirovať ostatných svojím príkladom k zmene hodnotového rámca ekonomiky. Pozerajú sa na veci zo širšej perspektívy, celostne, nie z perspektívy svojho najbližšieho zárobku. Vnášajú iskry životnej energie (spirit) do najrôznejších oblastí ekonomiky, akými sú zdravie a osobný rozvoj, vzdelávanie, starostlivosť o domácnosť, poľnohospodárstvo, architektúra, dizajn a ďalšie.

Produkty a služby spirituálnej ekonomiky

Vedľa nich pôsobia mentori, koučovia a ďalší odborníci, ktorí vnášajú životnú energiu (vitalitu) do odborov ako medicína, školstvo, výchova detí alebo šport či pohyb. Sú to odborníci na celostnú výživu, ajurvédu, tradičnú čínsku medicínu, homeopatiu, akupunktúru a akupresúru a iné formy alternatívnej liečby a ďalší celostní terapeuti. Rovnako nezastupiteľnú úlohu pri obnovovaní vitality v našej ekonomike majú lektori jógy, Tai Chi a Qigong, inštruktori tradičných bojových umení (napr. Iaidó), učitelia meditácie a iní lektori celostných cvičení.

Idea revitalizácie

Čo spája všetkých týchto ľudí? Spája ich idea revitalizácie. Všetci prispievajú svojim dielom k veľkej premene našej materialistickej ekonomiky na novú ekonomiku plnú životnej energie. Ich produkty a služby, objavujúce sa na trhu stále častejšie, pomaly spôsobujú premenu súčasnej materialistickej ekonomiky a zdá sa, že ich ďalším rozvíjaním sa môžeme tešiť na lepšie ekonomické a environmentálne časy.

Ako môžem prispieť ja k revitalizácii ekonomiky?

Až na pár výnimiek hovoria akademici, politici, komentátori a iní analytici o ekonomike veľmi zložito a nudne. Preto si väčšina z nás po pár minútach sledovania erudovaných diskusií týchto odborníkov povzdychne, že ekonomike môže porozumieť snáď len tých pár vyvolených s vysokoškolskými titulmi pred aj za menami. Tieto predsudky nám ale bránia vidieť ekonomiku ako to, čím skutočne je, bola a vždy bude – skúmaním, ako my ľudia uspokojujeme svoje potreby. Chcete prispieť k premene ekonomiky? K tomu ale nepotrebujete o ekonomike vedieť nič viac než túto jednu vetu.
„Skúste sa najskôr zamyslieť, aké potreby okrem tých základných (napr. potreba jesť, piť, bývať) uspokojujete najčastejšie. A potom sa pokúste postupne nahrádzať svoje materiálne potreby tými vyššími. Kupujte si menej hmotných vecí, ktoré nepotrebujete toľko, ako si myslíte. Naproti tomu začnite viac využívať služby a produkty spirituálnej ekonomiky. Zamerajte sa viac na uspokojovanie svojich vyšších potrieb. Budete prekvapení, že na nasýtenie vedú aj iné cesty ako cesta do reštaurácie alebo obchodného centra,“ vyzývajú v knihe Myseľ ako oáza jej autori Milan Suchý a Júlia Fujdalová.
A to je vlastne všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste mohli vrátiť spirit dnešnej ekonomike. Začnite ešte dnes myslieť a robiť veci trochu inak.

Júlia a Milan

Myšlienka spirituálnej ekonomiky inšpirovala Júliu Fujdalovú a Milana Suchého. „Uvedomili sme si, že svoj život nechceme len tak prežiť. Naopak, utvrdili sme sa v tom, že od života očakávame oveľa viac. Našim cieľom je žiť autentický život. Veríme, že každý moderný človek má vo svojom živote splniť isté poslanie, ktoré ale musí najprv nájsť. To je výzva, pred ktorou stojí každý, kto nechce žiť ako cudzinec vo vlastnom tele a živote,“ hovorí Milan Suchý a Júlia Fujdalová, zakladatelia komunitnej stránky spiritualplanet.cz.
Cieľom Spiritual Planet je obnovovať v moderných ľuďoch záujem riešiť skutočné dôležité otázky, ako žiť vitálnejší život, ako v živote rozvíjať svoju osobnosť udržateľným spôsobom, ako objaviť svoj vlastný originálny príbeh alebo ako sa stať užitočným v prospech svojho okolia.
„Takýto život je pre nás umením. Umením žiť inšpiratívne. Tomuto umeniu sa môže naučiť každý, stačí rozvíjať svoje nadanie,“ dopĺňa Júlia s Milanom.

Inšpiratívna online kniha Myseľ ako oáza

Premeňte svoju myseľ na výživnú oázu. Aj keď je svet každým dňom viac chaotický, dynamický a neistý, vaša myseľ vám môže prinášať ukľudnenie, radosť, životnú energiu a inšpiráciu. Nie je to jednoduché, vyžaduje to odvahu začať robiť veci trochu inak, než ste si zvykli. Júlia a Milan sú autormi e-knihy Myseľ ako oáza, ktorú si môžete stiahnuť na stránke ebook.spiritualplanet.cz. E-book vám pomôže s očistou mysle, inšpiruje a uvoľní vás, čím sa priblížite k jedinečnému stavu mysle a ľudskej existencie – stavu plynutia.

4 Replies to “Spirituálna ekonomika: Dvaja mladí košičania inšpirujú planétu

    1. Ahoj Marek, e-book Mysl jako oáza sme pripravili len v češtine. Slováci ale vačšinou nemajú problém s češtinou. Skús sa o tom presvedčit sám 🙂

  1. Zmysel zakejto vyssej ekonomiky je zrejmy, vyhovuje mi a snazim sa ho prenasat aj do mojej cinnosti a zivnosti. Niekedy vsak mam pocit, ze je to len alibizmus, ktorym obhajujem neuspech a moju pohodlnost.

    1. To nie je pohodlnosť, ale princíp nechať veci plynúť a žiť v odpovedi.

Comments are closed.