Povinné zmluvné poistenie je často diskutovanou témou

O čom sa tak motoristi najčastejšie bavia pri pive či pri káve? Možno aj o rýchlych tátošoch či najnovších modeloch motorov, prípadne najnovších modeloch automobiliek. Popri tom im však téma zaletí aj k bežným a doslova pravidelným starostiam prakticky všetkých slovenských motoristov – a to k povinnému zmluvnému poisteniu. To je totiž spoločné pre všetkých majiteľov áut a to bez ohľadu na to, či jazdia na luxusnom alebo bežnom aute.

Práve preto je povinné zmluvné poistenie tak silno diskutovanou témou a venuje sa mu aj mnoho odborných článkov či internetových diskusií. Tak sa pozrime na to, ako to s týmto poistením skutočne je.

Povinné zmluvné poistenie online je zákonom stanovený druh poistenia, ktoré musia mať vodiči uzavreté pre svoje vozidlá. Cieľom tohto poistenia je chrániť vodiča pred finančnými nákladmi v prípade, že by spôsobil nehodu a poškodil majetok alebo zranil inú osobu. Povinné zmluvné poistenie sa nevzťahuje na vodiča, ale na vlastníka vozidla, pretože vlastník vozidla je zodpovedný za jeho správne používanie.

Povinné zmluvné poistenie sa zvyčajne delí na dva druhy: poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou vozidla a poistenie proti krádeži vozidla. Poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou vozidla je povinné pre každé vozidlo, ktoré je zaregistrované a zapísané v evidencii vozidiel. Poistenie proti krádeži vozidla nie je povinné, ale môže byť užitočné pre majiteľov drahých vozidiel.

Tak v prvom rade si ujasníme, že toto poistenie ja naozaj zákonom stanovené a verte či nie, policajti často práve PZP kontrolujú a v prípade, že nemáte všetko v poriadku, je ich pokuta nekompromisná a rázna. Preto prosím vopred zahoďte špekulácie o tom, že by ste prípadne PZP neuzavreli, alebo si uzavretie nechali na neskorší termín. V rámci uzatvárania PZP na trh prišla jedna novinka – a to možnosť uzavrieť toto poistenie on-line na internete.

Takáto alternatíva bezpochyby uľahčí životy mnohých majiteľov áut, ktorí sa tak vyhnú radám v poisťovniach a výrazne tak ušetria svoj cenný čas. To však z noviniek a aktuálnych trendov vonkoncom nie je všetko. V súčasnosti navyše aj klesá cena poskytovaného poistenia, a to z dôvodu konkurenčného súboja poisťovní.

Monopol štátnej poisťovne sa totiž skončil, dnes si môžete vyberať z pestrej ponuky súkromných poisťovní, ktoré ponúkajú výhodné PZP. Ako sami vidíte, tak pre lacnejšie a dostupnejšie PZP nemusíte len diskutovať a nadávať pri pive – riešením je objaviť možnosti, uľahčujúce samotné uzavretie PZP a tie aj potom patrične využiť. V súčasnosti tak činí mnoho motoristov, ktorí sa tak nestačia čudovať, koľko už vďaka týmto novinkám na PZP ušetrili.

Vylepšite túto stránku

Chcete doplniť alebo upraviť túto stránku? Vyplňte textové pole nižšie. Ďakujeme ♥