Podmienky na získanie úveru v nebankovkách

Potrebujete si požičať, ale v banke vás odmietli? Riešením v takejto situácii je nebanková pôžička. Podmienky na získanie úveru v nebankovkách nie sú také prísne ako v bankách. V mnohých prípadoch si tak môžete vybaviť peniaze už do pár minút a bez dokladovania príjmu. Treba však počítať aj s nevýhodami a rizikami. Prečítajte si o tom v našom článku.

O nebankovej pôžičke všeobecne

Nebankové pôžičky sú známe a využívané najmä kvôli menej prísnym podmienkam poskytovania. To však ale neznamená, že nebankovka si nebude preverovať vašu bonitu. Čím vyššia vaša bonita bude, tým nižší úrok môžete v nebankovke získať. V princípe to funguje podobne ako v bankách.
Nebankovky a banky majú totožné pravidlá aj pri úverových zmluvách. Sú to:

 • identifikácia zmluvných strán – veriteľ a dlžník,
 • výška požičanej sumy,
 • forma a dĺžka splácania – výška jednotlivých mesačných splátok, úroková sadzba, RPMN (ročná percentuálna miera nákladov),
 • práva a povinnosti veriteľa aj dlžníka,
 • zabezpečenie pôžičky – napríklad poistenie úveru (ak si ho dlžník uzavrel).

Po podpise zmluvy vyplatí nebankovka dlžníkovi stanovenú výšku úveru – v hotovosti alebo na bankový účet.
Najčastejšie dôvody pre pôžičku z nebankovky a bez dokladovania príjmu sú nasledovné:

 • Nižší príjem, ako máte v skutočnosti – nečestný spôsob niektorých zamestnávateľov. Zamestnávateľ za vašu prácu platí nižšie odvody do Sociálnej poisťovne. Banky však ohľadom príjmu zaujíma práve táto informácia.
 • Žiadny zamestnanecký pomer – aj napriek tomu, že máte bočný príjem (invalidný dôchodok, výživné…), banka vás automaticky zaradí do rizikovej skupiny žiadateľov bez príjmu.

TIP

Ako prvé si pri bankovej a nebankovej pôžičke preverte, aká je výška ročnej percentuálnej miery nákladov. Nebankové spoločnosti počítajú s vyšším rizikom nesplácania úveru, čo si premietajú aj do výšky úrokov. Ideálnym spôsobom je online porovnanie nebankových pôžičiek.

Na čo si dať pozor pri nebankovej pôžičke?

Pôžičku od nebankovky riešia klienti väčšinou v prípade, ak ich v banke odmietnu a zaradia do rizikovej skupiny žiadateľov, napríklad pre nedostatočný príjem. V prvom rade si treba preto uvedomiť, že aj keď vám nebankovka pôžičku poskytne, splátky budú oveľa vyššie. Je to z dôvodu vyšších úrokov a kratšej doby splácania. Zvážte preto, či váš príjem bude dostatočný.
Pri nebankovke je tiež veľmi dôležité zistiť si podmienky poskytnutia pôžičky, aké sú v danej nebankovke sankčné poplatky a ako koná v prípade nesplácania pôžičky. V tomto smere je dobrým nápadom pozrieť si referencie danej spoločnosti, prípadne aj ich webovú stránku.
Pamätajte, že v bankách aj serióznych nebankovkách sú sankcie limitované zákonom, pričom sa odvíjajú od aktuálnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky.
Nebankové spoločnosti sú na Slovensku pod dohľadom Národnej banky Slovenska. Napriek tomu sa na trhu ešte stále nachádzajú nebankovky, ktoré porušujú pravidlá.
Najdôležitejším kritériom, ktoré treba zohľadniť pri výbere konkrétneho finančného produktu, je jeho konečná cena – celkové náklady spojené s úverom. Ako už bolo v článku zmienené, túto informáciu vám napovie ročná percentuálna miera nákladov (RPMN).
Nebanková pôžička

Doba splatnosti

Nebankovky väčšinou poskytujú rýchle pôžičky. Okrem toho, že peniaze dostanete rýchlo (online pôžička sa dá vybaviť do pár minút), pôžičku bude treba aj rýchlo splatiť. Naopak, banky aj pri relatívne malých sumách dokážu poskytnúť dlhšiu dobu splatnosti, a tým aj nižšiu mesačnú splátku.
Nebankové spoločnosti sú preto výhodnejšie najmä pre klientov, ktorí chcú mať pôžičku rýchlo splatenú. Napríklad sumy do 1000 eur sa v nebankovkách zvyčajne splácajú v priemere do 30 dní. Samozrejme, túto dobu si môžete za príplatok predĺžiť.

Vedeli ste, že…

… najjednoduchšie môžete získať pôžičku formou kontokorentného úveru? Ide o povolené prečerpanie bankového účtu. Predstavuje ideálne riešenie v prípade, ak treba zaplatiť nečakanú finančnú pohľadávku alebo sa vám doma pokazí nejaký spotrebič.

Výhody nebankovej pôžičky

Vo všeobecnosti môžeme výhody nebankovej pôžičky zosumarizovať nasledovne:

 • dokážete si ju vybaviť aj z pohodlia domova – online pôžička,
 • priebeh vybavenia pôžičky je jednoduchý a rýchly – peniaze sú na účte už do niekoľkých minút po schválení pôžičky,
 • bezúčelový úver – pri nebankových pôžičkách nie je potrebné dokladovať účel pôžičky,
 • flexibilné podmienky – online pôžičky sú dostupné pre všetkých nad 18 rokov s pravidelným príjmom (nemusí byť iba zamestnanecký alebo podnikateľský),
 • ručenie – nevyžaduje sa,
 • žiadne poplatky – ani za zriadenie, ani za predčasné splatenie úveru,
 • vernostný program – niektoré nebankovky ponúkajú opakovaným žiadateľom výhody (nižšie úroky, väčšie sumy na požičanie, predĺženie splatnosti…),
 • menšie pôžičky – môžete si požičať malú sumu v desiatkach eur aj väčšie obnosy v tisícoch.

Nevýhody nebankovej pôžičky

Mínusy nebankovej pôžičky vyzerajú nasledovne:

 • podmienky poskytovania úverov – občas bývajú neprehľadné, treba si ich dôkladne naštudovať,
 • vysoké úroky a RPMN – výrazné preplatenie požičanej sumy,
 • krátka doba splatnosti – je dôvodom vyšších splátok,
 • predĺženie doby splácania – väčšinou za poplatok, ktorý nemusí byť malý,
 • riziko exekúcie – najčastejšie z dôvodu nesplácania a opakovaného meškania splátok.

Nebanková pôžička

Záver

Pre rizikovú skupinu žiadateľov je nebanková pôžička často jedinou možnosťou. Môžete si rýchlo požičať malé sumy, a to bez ďalších poplatkov. Medzi jej nevýhody však patria vysoké úroky či krátka doba splatnosti. V konečnom dôsledku sa tak pôžička výrazne prepláca.

Vylepšite túto stránku

Chcete doplniť alebo upraviť túto stránku? Vyplňte textové pole nižšie. Ďakujeme ♥