Nehoda: Agusta A109 v Poľsku

Včera mal v Poľsku nehodu záchranársky vrtuľník Agusta A109 Power. Nehoda sa stala počas cvičného letu. Ako pre Vrtuľníky.sk uviedol Szymon, „počas pristávania sa dostali piloti do veľkých vibrácií, ktoré mali za následok rozpadnutie vrtuľníka“. Počas pristávania vrtuľníka leteckej záchrannej služby bol zranený pilot a navigátor. Vrtuľník Agusta A109 Power pristával na letisku vo Varšave Bemowo. K nehode došlo okolo 14 hodiny, keď sa vrtuľník pripravoval na pristátie. Hovorí pilot: „Pri pristávaní som sa dotkol zeme a vrtuľník chytil silnú vibráciu. Takú silnú, akú pilot môže len ťažko zvládnuť. Strata kontroly nad strojom mala za následok, že listy rotora mi odsekli chvost. Po tvrdom pristátí helikoptéra spadla do rezonancie.“
Podľa šéfa Varšavskej Rescue Air Roberta Gałązkowského vrtuľník po havárii nie je vhodný na ďalšiu službu. Príčinou nešťastia je pravdepodobne zlyhanie zadnej vrtule. Incident vyšetruje polícia a zamestnanci štátnej komisie pre výskum leteckých nehôd.
K incidentu došlo počas národnej skúšky „PC Flight“ – t.j. skúšky všetkých pilotov, ktorú každý rok musia zložiť. Dvaja piloti sú v nemocnici. Stav prvého z nich je uspokojivý, druhý už nie je v ohrození života.
V súčasnej dobe vo Varšave nie je žiadny záchranný vrtuľník. Oblasť zabezpečujú vrtuľníky z miest Kielce, Lodz a Lublin. Moderný stroj značky Agusta A109 Power sa využíva pri leteckej záchrane. Môže letieť v sťažených poveternostných podmienkach a ak je to potrebné, tak aj pristávať na strechách budov.

Fotka havarovaného vrtuľníka

3 Replies to “Nehoda: Agusta A109 v Poľsku

  1. Szymon a ne Zsymon… zaimavam sa letecku zachranou na slovensku bo tu studujem srdcom som tu aj tam, ale hlavniev vrtulnikach

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *