Hypotéka na výstavbu rodinného domu dnes

Máte krásny pozemok a jediné, čo vám na ňom chýba, je domček? Pri plnení sna o postavení si vlastného domu bývajú často problém financie. Nie je veľa tých, ktorí si môžu dovoliť postaviť dom bez toho, aby požiadali o hypotéku v banke. Tento proces má určité úskalia, no stačí len vedieť, na čo sa pripraviť, splniť všetky podmienky, ktoré banka určí a môžete sa priblížiť k splneniu svojho sna o vlastnom domčeku. Zistite, čo všetko vás pri vybavovaní hypotéku na stavbu rodinného domu čaká a s čím by ste mali rátať.
Aby ste si celý proces vybavovania hypotéky na stavbu domu čo najviac uľahčili, odporúčame v prvom kroku urobiť si dôkladný prieskum medzi bankami. Zistite si, aké majú podmienky, čo všetko by od vás vyžadovali a akým spôsobom uvoľňujú peniaze. Získanie hypotéky na výstavbu domu sa v jednotlivých bankách líši, tak prečo si nevybrať tú, ktorá má stanovený najjednoduchší postup?
Ušetriť niekoľko tisíc eur tiež môžete, ak si ponuky jednotlivých bánk dáte vytlačiť a použijete ich v konkurenčných bankách. Banky sú v prípade získania klienta ochotné urobiť isté kompromisy a pripraviť vám výhodnú ponuku.

Pri prieskume medzi bankami, ale už aj pri samotnom vybavovaní hypotéky, je dobré mať pripravené doklady o vašom príjme. V prípade, že ste SZČO alebo majiteľ s.r.o., vás bude zaujímať hypotéka pre živnostníkov –  banka výšku možnej hypotéky môže rátať z vášho príjmu viacerými spôsobmi, zistite si u konkrétnej banky, aký postup uplatňuje.

Vybavovanie hypotéky na stavbu domu

Zdedili ste, dostali darom pozemok alebo si ho kúpili z voľných finančných prostriedkov a chcete na ňom začať stavať? V takomto prípade pôjde všetko ľahšie. V banke môžete požiadať o hypotéku na budúcu hodnotu nehnuteľnosti. Podmienkou v tomto prípade je, aby pozemok nebol založený a bol k nemu bezproblémový prístup.
Ak tieto podmienky spĺňate, zabezpečte si pred návštevou banky znalecký posudok na pozemok, projektovú dokumentáciu k domu a takisto aj stavebné povolenie. Všetky uvedené dokumenty sú pre banku dôležité z toho dôvodu, že na základe nich určí budúcu hodnotu nehnuteľnosti a od nej sa bude odvíjať výška hypotéky, ktorú vám poskytne. Ale pozor, hypotéku, ktorú vám banka poskytne, nezískate hneď, uvoľňuje sa postupne, po častiach, tvz. tranžiach. Niektoré banky uvoľňujú peniaze už pri rozostavaní domu, iné až po výstavbe 1 metra domu. Pri vybavovaní hypotéky si v konkrétnych bankách overte, aký postup majú zaužívaný.

V prípade, že ešte žiaden pozemok nevlastníte, no máte nejaký vyhliadnutý, môžete požiadať v banke o hypotéku na kúpu pozemku. Tu je ale dobre zvážiť, v akej banke o úver požiadate – ak totiž budete chcieť neskôr žiadať o úver na výstavbu domu, budete musieť požiadať o úver práve danú banku, keďže v súčasnosti nie je možné mať úver na pozemok a úver na stavbu v dvoch rôznych bankách.
Hypotéka pre výstavbu rodinného domu je o niečo náročnejšia ako vybavenie hypotéky na kúpu domu, bytu alebo pozemku. Je preto dôležité si ju starostlivo naplánovať a zosúladiť so stavbou domu.
Rátajte tiež s tým, že vybavovanie hypotéky môže trvať dlhšie. Aj napriek možným komplikáciám však nejde o niečo, čo by ste nezvládli. Držíme vám palce, aby ste sa čím skôr mohli pustiť do plnenia svojho sna o vlastnom dome.

Vylepšite túto stránku

Chcete doplniť alebo upraviť túto stránku? Vyplňte textové pole nižšie. Ďakujeme ♥